top of page

Arduino Kullanarak ESP-01'e Nasıl Kod Atılır?

ESP8266 Wifi Serial Transceiver ESP-01 Modül ekonomik ve kullanışlı bir Wi-Fi modüldür. TCP/IP protokolünü desteklemektedir. ESP8266 üzerinde dahili anten bulunmaktadır. Böylece ortamdaki Wi-Fi ağına rahatlıkla bağlanabilmektedir. Veri paketlerini alıp gönderebilmektedir.

ESP modülleri 3.3 V geriliminde çalışır. 3.3 V'dan fazla gerilim verilmesi karta zarar vermektedir.

ESP8266-01 Modülüne kod atarken bir USB dönüştürücüye ihtiyacımız vardır. Ancak Arduino kartını dönüştürücüye çevirebilir ve kodu Arduino'yu kullanarak atabiliriz.

Aşağıda ESP8266-01 Datasheeti verilmiştir.

Arduino ile yapılmış bağlantı şeması aşağıda verilmiştir.Kod yüklerken ESP8266-01 üzerindeki RST pinine basılması gerekmektedir. Pine basabilmek için devreye bir buton bağlayarak RST butonu kullanılmaktadır.

Arduino üzerindeki RST pini yine Arduino üzerindeki GND pinine bağlayarak Arduino'nun kendini programlamasını engelleyerek bir dönüştürücü haline gelmesini sağlıyoruz. Böylece Arduino üzerindeki RX ve TX haberleşmesi olan karta kod yüklemesi yapacaktır. Kod atma işlemi Arduino üzerinden olduğu için port olarak Arduino seçilmelidir. Kart kısmından ise ESP8266 seçilmiş olmalıdır.


Son Paylaşımlar

banner300900.gif
banner300900.gif
bottom of page