Raspberry Pi Temel Ayarlar (raspi-config)

Raspberry Pi açıldığında bizi doğrudan masaüstü ekranı karşılıyor. Ayarlara ulaşmak için sol üstte yer alan Raspberry ikonuna tıklayarak Tercihler menüsünden Raspberry Pi Configuration a tıklıyoruz.Ya da komut satırına raspi-config yazarak ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. 

System Sekmesi Ayarları


Password: Varsayılan kullanıcının (pi) şifresini değiştirmeye yarar. Raspbian sisteminde varsayılan olarak pi kullanıcısının şifresi raspberry dir.

Hostname: Raspberry Pi kartınızın ağda tanınmak için kullandığı isimdir.

Boot: Raspbian sisteminin masaüstü (To Desktop) veya komut satırına (To CLI) açılmasını buradan ayarlayabilirsiniz.

Autologin: Açılışta varsayılan kullanıcı (pi) olarak oturum açılmasını buradan değiştirebilirsiniz. “pi” kullanıcısının şifresi değişse bile otomatik oturum açma işlemi geçerli olmaya devam edecektir.

Network at Boot: Raspberry Pi kartınızın açılışta kablolu veya kablosuz ağ bağlantısını oluşturmayı beklemesini buradan tercih edebilirsiniz.

Splashscreen: Raspbian sisteminin açılışta sistem mesajlarını göstermesini veya bunun yerine logo görünmesini buradan ayarlayabilirsiniz.

 

Display Sekmesi Ayarları


Resolution: Raspberry Pi kartınızın bağlı olduğu ekran için çözünürlük ayarlarını yapabilirsiniz.


Overscan: Görüntünüz kullandığınız ekrandan taşıyorsa bu seçeneği aktif hale getirebilirsiniz.


Pixel Doubling: Eğer kartınızı büyük ekran bir HDMI TV benzeri bir ekranda kullanıyorsanız bu seçeneği aktif edebilirsiniz. Masaüstündeki her pikseli ekranda 2 × 2 piksel bloğu olarak çizerek her şeyi tam olarak iki kat daha büyük hale getirir.


Screen Blanking: Uzun süre işlem yapmadığınız zaman ekranın karartılmasını sağlar.

 

Interfaces Sekmesi Ayarları


Camera: CSI konnektörü aracılığıyla bağlanan kamerayı açıp kapatmada kullanılır.

SSH: Ağ üzerinden uzak komut satırı bağlantısı sağlar.

VNC: Ağ üzerinden uzak masaüstü bağlantısı sağlar.

SPI: Donanımsal SPI bağlantısını aktifleştirir. GPIO pinleri aracılığı ile SPI bağlantısına sahip bir cihaz kullanmak isterseniz aktifleştirmeniz gerekir.

I2C: Donanımsal I2C bağlantısını aktifleştirir. GPIO pinleri aracılığı ile I2C bağlantısına sahip bir cihaz kullanmak isterseniz aktifleştirmeniz gerekir.

Serial Port: GPIO pinlerinde yer alan UART bağlantısı üzerinden komut satırına erişmenizi sağlar.


Serial Console: Kernel mesajlarını seri bağlantıda aktifleştirmenizi sağlar.

1-Wire: 1-wire protokolünü kullanan sensörler kullanmak isterseniz bu özelliği aktif etmeniz gerekir.

Remote GPIO: pigpio isimli servisi kontrol eder. Bu servis aracılığı ile ağ bağlantısı üzerinden kartınızın GPIO pinlerini kontrol edebiliriz.

 

Performance Sekmesi Ayarları


Overclock: Hız aşımı ayarı. İşlemcinin normal çalışma frekansından daha yüksek bir frekansta çalışmaya zorlar.


GPU Memory: GPU için ayrılan bellek miktarını değiştirebilirsiniz.


Overlay File System: Verilerin üzerine yazılmasını veya silinmesini önlemek için bir yapılandırma ayarlarını yapabilirsiniz.


UYARI: Eğer bu alanda tecrübeli değilseniz bu menüdeki ayarları değiştirmemeniz önerilir.

 

Localisation Sekmesi Ayarları


Locale: Sistemin dilini buradan değiştirebiliriz. Türkçe seçmeniz durumunda Türkçe dil desteği bulunmayan bazı programları orjinal dilde görüntülersiniz.

Timezone: Sistemin saat dilimini seçebilirsiniz.

Keyboard: Klavyemizin tuş dizilimini bu seçenekten değiştirebilirsiniz. Türkçe Q dizilimi için Turkey/Turkish, Türkçe F dizilimi için Turkey/Turkish (F) seçebilirsiniz.

WiFi Country: WiFi kanallarının frekansları ülkelere göre farklılık gösterdiği için buradan Türkiye’yi seçmeniz gerekiyor.

 

Ayarlamaları tamamladıktan sonra “OK” butonuna basıyoruz ve sistem yeniden başlatıldıktan sonra yaptığınız ayarlar geçerli olacaktır.Son Paylaşımlar